ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ПРОДАЖУ ПАЮ: ІНСТРУКЦІЯ ДЛЯ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ
З 1 липня українці отримали законну можливість розпоряджатися власними земельними ділянками сільськогосподарського призначення Скасування мораторію на обіг земель означає, землевласники, які роками бідували, попри те, що мали гектари плідної української землі, нарешті зможуть розпоряджатися власним майном з вигодою для себе та своєї родини
Міністерство аграрної політики та продовольства України підготувало інструкцію для землевласників з 5 кроків: як підготуватися до продажу паю.
КРОК 1 Перевірити правильність кадастрового номера
Якщо ви маєте Державний акт на землю – там вказаний кадастровий номер ділянки, перевірте кадастровий номер на Публічній кадастровій карті https://map.land.gov.ua/.
Якщо кадастрового номеру немає, зверніться до розробника організації із землеустрою. Це особливо актуально, якщо право набуте до 2004 року.
КРОК 2 Визначити, чи є особи з переважним правом купівлі
За законом – це орендар вашої земельної ділянки. Власник землі в першу чергу має запропонувати купити ділянку сааме орендарю або особі, якій орендар передав своє переважне право на викуп.
Після продажу договір оренди не втрачає своєї юридичної сили.
КРОК 3 Зібрати необхідні документи
- документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку;
- витяг із Державного земельного кадастру;
- витяг із Державного реєстру прав;
- витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку, у разі продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв)
- паспорти та реєстраційні номери облікової картки платника податків сторін договору;
- звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки;
- якщо договір укладатиметься за довіреністю, необхідно надати таку довіреність, паспорт та ІПН;
- згода чоловіка/дружини на укладення договору, свідоцтво про шлюб або свідоцтво про розірвання шлюбу.
КРОК 4 Зрозуміти, як формується ціна
Ціна купівлі-продажу землі – це договір між вами та покупцем, але до 2030 року ціна земельної ділянки виділеної у рахунок паю не може бути меншою за її нормативну грошову оцінку, вона вказана в документах на землю (в середньому 27 500 грн/га), а витяг можна замовити онлайн на сайті Держгеокадастру.
На ціну також впливає експертна оцінка, вона залежить від місця розташування землі, її характеристика.
Ціна не обов‘язково має співпадати з експертною оцінкою.
КРОК 5 Обрати нотаріуса
Професіонал врегульовує різні формальності, перевіряє правильність документів і допомагає з оформленням документів. На цьому етапі важливо не натрапити на так званого чорного нотаріуса. Обирайте тільки перевірених спеціалістів.
Чи варто поспішати з продажем ділянки?
Експерти не радять поспішати з продажем. З часом, ринкові ціни зростуть. Відповідно, зросте і середня орендна плата, тож здавати в оренду ділянки буде вигідніше.
За матеріалами: https://minagro.gov.ua/ua