ПАТРОНАТ НАД ДИТИНОЮ – ШВИДКА І ВЧАСНА ДОПОМОГА ДИТИНІ ТА ЇЇ РОДИНІ В ГРОМАДІ
Що потрібно кожній дитині? Відповідь на це запитання проста: безпека, їжа, одяг та житло; увага, любов та піклування дорослого; можливість бути здоровою, мати все необхідне для навчання, розвитку та формування життєвих цінностей
Це реально, якщо поруч з дитиною є дбайливі тато, мама, бабусі, дідусі й інші родичі. А якщо батьки втратили роботу чи житло, хворіють або мають залежності, не вміють піклуватися про власних дітей, поводяться з ними жорстоко або недбало, або залишають дітей без догляду? Саме такій дитині може тимчасово прийти на допомогу сім’я патронатного вихователя.
Головне завдання патронату – забезпечити дитині професійний сімейний догляд і виховання на період подолання її батьками складних життєвих обставин, що спричинили влаштування дитини під патронат чи пошук для неї нової родини.
Патронат потрібен дітям, які не можуть залишатися вдома або з певних причин не можуть тимчасово перебувати зі своїми родичами чи знайомими, зокрема:
- новонароджені діти, від яких відмовилися батьки в пологовому будинку, медичному закладі;
- підкинуті, безпритульні діти;
- діти з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров’ю;
- діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
- діти, батьки яких або особи, які їх заміняють, померли, пропали безвісти;
- діти, батьки чи законні представники яких потребують реабілітації, лікування в стаціонарі, подолання інших життєвих обставин, які впливають на їх спроможність піклуватися про власних дітей.
Патронатний вихователь, вихователька – це особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки й за участю членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини за місцем свого фактичного проживання.
Згідно з договором з місцевою владою, патронатний вихователь/вихователька відповідають за збереження життя і здоров'я дитини, а також зобов'язані:
- забезпечити особистий простір для проживання, відпочинку та розвитку дитини;
- придбати їй одяг відповідно до віку, сезону та статі;
- забезпечити харчуванням з урахуванням потреб і смаків;
- забезпечити доступ до визначених договором соціальних послуг, створити умови для навчання, фізичного та всебічного розвитку;
- сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками та родичами, якщо це відповідає її інтересам та не порушує її прав;
- cпiвпрацювати з батьками, іншими законними представниками та спеціалістами, дотичними до ведення випадку, задля подолання складних життєвих обставин у межах та у спосіб, визначених органом опіки та піклування.
Патронат над дитиною - швидка і вчасна допомога дитині та її родині в громаді
Відеоролик «Патронатні вихователі про послугу патронату над дитиною та її переваги»
За матеріалами Міністерства соціальної політики України