Бочечківська громада

Сумська область, Конотопський район

Інтерв'ю начальника Головного управління ДПС у Сумській області Наталії КІЯШКО на тему: «Одноразове декларування як шанс легалізації власних активів»

Дата: 07.10.2021 10:00
Кількість переглядів: 159

 З першого вересня поточного року розпочалася кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб.

  Що для пересічних громадян передбачає державна програма «спеціального декларування»: які активи потрібно декларувати, як подати декларацію та інші питання щодо одноразового добровільного декларування, про це ми сьогодні поговоримо із начальником Головного управління ДПС у Сумській області Наталією КІЯШКО.

- Доброго дня, Наталіє Володимирівно.

- Доброго дня.

 Питання 1.

       Для початку поясніть, що містить в собі поняття «одноразове (спеціальне) добровільне декларування»?

Відповідь.

   – Одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою належних їй активів, розміщених як на території України, так за її межами, якщо такі активи фізичної особи були одержані шляхом доходів, що підлягали оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки та збори.

 Питання 2.

    - Хто може скористатися одноразовим добровільним декларуванням?

 Відповідь.

 Скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання неоподаткованих доходів, і які відповідно до Податкового кодексу України є чи були платниками податків.

  А не можуть бути декларантами особи, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали або мають подавати декларації відповідно до законів у сфері запобігання корупції. Також декларантами не можуть бути особи, які є малолітніми чи неповнолітніми або недієздатними, або є особами, дієздатність яких обмежена і над ними встановлено опіку.

Наголошую, що одноразове (добровільне) декларування – це не ревізія статків  громадян: хто, де, скільки й коли заробив і про що держава можливо не знає. Зазначена процедура виключно добровільна.

 Питання 3.

        - Який період охоплює кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування?

Відповідь.

- Одноразове (спеціальне) добровільне декларування проводиться протягом року. Тобто, кампанія розпочалася 1 вересня 2021 року та триватиме до 1 вересня 2022 року.

Питання 4.

        - Яким чином проводиться процедура декларування?

Відповідь.

    - Декларації подаються безпосередньо декларантами й виключно в електронній формі, через приватну частину Електронного кабінету платника податків. Платник податків, який бажає добровільно декларувати, заповнює декларацію в електронному вигляді, підписує її власним електронним цифровим підписом та надсилає до ДПС. Після цього декларація підлягає камеральній перевірці з боку ДПС виключно на логічні та арифметичні помилки. Для цього законодавчо відведено термін - протягом 60 днів.

Питання 5.

     Які обєкти підпадають під перелік добровільного декларування?

Відповідь.

      Об'єктами одноразового декларування можуть бути: валютні цінності, нерухоме майно, навіть об’єкти незавершеного будівництва, які не прийняті в експлуатацію, але майнові права на які належать декларанту, рухоме майно (транспортні засоби, предмети мистецтва та антикваріату, дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння, ювелірні вироби, пам’ятні банкноти та монети), частки чи паї у майні юридичних осіб, інші корпоративні права, майнові права на об'єкти інтелектуальної власності, цінні папери, права на отримання дивідендів, інші активи фізичної особи, у тому числі майно, банківські метали, що не розміщені на рахунках.

Питання 6.

       Хочу запитати, а чи є активи, які не можуть бути об'єктами одноразового декларування?

Відповідь.

      Звісно. Законом передбачено, що не можуть бути задекларовані активи, одержані декларантом внаслідок вчинення діяння з ознакою будь-якого кримінального правопорушення. Крім того, не передбачено декларування активів декларанта, стосовно якого розпочато досудове розслідування або відкрито судове провадження у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених певними статтями Кримінального кодексу України.

       Крім того, не підлягають декларуванню і кошти в національній та іноземній валютах, які на дату подання одноразової добровільної декларації перебувають у готівковій формі.

Питання 7.

     Чи існують активи, які можна не декларувати?

Відповідь.

      – Законом України про добровільне декларування передбачені активи, які навіть при неподанні фізичною особою одноразової добровільної декларації будуть вважатися такими, з яких повністю сплачені податки та збори, а податкова перевірка щодо джерел їх набуття не проводиться. Серед них:

       • квартира чи квартири, загальна площа якої чи яких не перевищує сукупно 120 кв. м, або майнові права на таку квартиру у багатоквартирному житловому будинку незавершеного будівництва, підтверджені відповідними документами;

       • житловий будинок чи житлові будинки (в тому числі – незавершеного будівництва), загальна площа якого чи яких сукупно не перевищує 240 кв. м, за умови наявності у такої фізичної особи права власності на земельну ділянку відповідного цільового призначення;

         об'єкти нежитлової нерухомості – нежитлові будівлі некомерційного призначення (в тому числі – незавершеного будівництва) загальною площею, що не перевищує 60 кв. м;

        • земельні ділянки, сукупний розмір яких по кожній окремій ділянці не перевищує норми безоплатної передачі, визначені статтею 121 Земельного кодексу України;

        • один транспортний засіб особистого некомерційного використання, право власності на який було зареєстровано відповідно до законодавства України станом на дату завершення періоду одноразового добровільного декларування. Але це не стосується транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, легкового автомобіля з робочим об'ємом циліндрів двигуна не менше як 3000 куб. см та/або середньоринковою вартістю понад 400 тис. грн, мотоцикла із робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 800 куб. см, літака, гелікоптера, яхти, катера.

      Також можна не декларувати й інші активи, сумарна вартість яких не перевищує 400 тис. грн станом на дату завершення періоду одноразового декларування.

Питання 8.

     В які терміни, встановлені Законом, потрібно сплатити податки з задекларованих об’єктів оподаткування?

Відповідь.

      – Сплата збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування здійснюється декларантом протягом тридцяти календарних днів з дати подання такої декларації, а при обранні альтернативних ставок, про які я скажу далі, – також до 1 листопада 2023 року та до 1 листопада 2024 року.

Питання 9.

- Які дії податкового органу у випадку виявлення помилки в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації? 

 

Відповідь.

        - Як я уже зазначила, після отримання декларації ДПС протягом 60 днів буде проведено камеральну перевірку виключно  на логічні та арифметичні помилки.  

У ході перевірки ДПС з’ясовує, чи дійсно існують задекларовані активи. Це стосується, зокрема, грошей у банках.

Перевіряє, чи гроші знаходяться на рахунку, який був відкритий у рамках кампанії одноразового декларування, та правильність застосування ставок. 

Якщо буде встановлено невідповідність даних, платника буде поінформовано про це та запропоновано виправити помилку.

Питання 10.

         - Проінформуйте, будь ласка, про ставки оподаткування доходів, задекларованих в рамках одноразового добровільного декларування.

Відповідь.

  • Якщо коротко, то відповідно до Закону України встановлено три ставки, а саме:

        5 відсотків – загальна ставка одноразового збору;

         2,5 відсотка - для  активів у вигляді облігацій внутрішньої державної позики;

        7 і 9 відсотків – для закордонних активів; 

Якщо більш детально, то перша – загальна ставка це 5 відсотків, вона поширюється на будь-яке майно та на будь-які активи, які розташовані на території України. Передусім – гроші. Для того, щоб амністувати гроші, передбачено досить просту процедуру: йдете до банку, відкриваєте спеціальний рахунок, кладете кошти на цей рахунок, отримуєте довідку, довідку додаєте до електронної декларації, яку подаєте до Державної податкової служби. Відразу після отримання довідки ці гроші можна знімати та будь-яким чином їх використовувати, ніхто не встановлював терміни перебування таких коштів на рахунках. Декларація подана, довідка додана – ваші кошти амністовані!

Друга ставка – це 2,5 відсотка, якщо платник податків (фізична особа) вирішив інвестувати свої гроші в державні цінні папери (облігації державної внутрішньої позики. Це можуть буди будь-які випуски, що випускає Міністерство фінансів України (щовівторка вони виходять на аукціони та розміщуються). У нас ринок облігацій дуже розвинутий, тому аби зацікавити громадян вкладати кошти в таки облігації застосовано занижену ставку.

Третя ставка – це 7 відсотків на перше півріччя і 9 відсотків на друге півріччя, це щодо активів які за кордоном. Людина може мати активи за кордоном і може не повертати їх в Україну. В цьому випадку активи декларуються, в декларації зазначається вид цих активів, додаються документи про дійсність цих активів (наприклад довідку з банку в Чехії про те, що такий рахунок відкритий і на рахунку є відповідна сума коштів, і платник сплачує відповідно 7 або 9 відсотків з цієї суми, і ці кошти також є амністованими.

Питання 11.

  •  За якою формою мають звітувати громадяни?

Відповідь.

          - Наказом Міністерства фінансів України від 02.08.2021 № 439 «Про затвердження форми одноразової (спеціальної) добровільної декларації та Порядку її подання» (зареєстровано Міністерством юстиції України 19.08.2021 за № 1090/36712) затверджена форма декларації, яка набула чинності з 1 вересня 2021 року.

         Знову акцентую, що законодавчо передбачається, що одноразове (спеціальне) добровільне декларування відбуватиметься шляхом подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації до Державної податкової служби України через приватну частину Електронного кабінету у розділі «Одноразова (спеціальна) добровільна декларація.

Питання 12.

          - Якщо фізична особа самостійно виявила помилку у поданій декларації, чи можливо її виправити?

 Відповідь.

    - Так. Декларант має право уточнити інформацію, зазначену у попередньо поданій одноразовій (спеціальній) добровільній Декларації, подавши нову Декларацію.

    При цьому, попередньо подана Декларація, інформація з якої уточнюється, буде вважатися анульованою.

Питання 13.

         - Чи може уповноважена особа подати декларацію з одноразового (спеціального) добровільного декларування за іншу особу?

 Відповідь:   

          - Пунктом 6 підрозд. 9 прим. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ прописано, що одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається безпосередньо декларантом до контролюючого органу, в електронній формі.

         Згідно 42 прим. 1 розд. II ПКУ платник податків стає користувачем Електронного кабінету та набуває право подавати звітність в електронній формі після проходження електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису. Усі дії виконуються з дотриманням вимог Закону України від 22.05.2003 № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» зі змінами та доповненнями та Закону України від 05.10.2017 № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги» зі змінами та доповненнями або тих сервісів ідентифікації, використання яких дозволяється методологом Електронного кабінету.

         Тобто, Декларацію декларант має подати особисто і виключно в електронній формі.

Питання 18.

          Наостанок, щоб ви хотіли додати?

Відповідь.

Сучасне українське суспільство повинно зрозуміти, щоб побудувати сильну економічно розвинуту країну, країну економікою якої ми всі будемо пишатися,   нарешті всі разом маємо підвести риску під питанням ухилення від оподаткування, яке у нас існує протягом 30 років.

Тому податкова запрошує всіх, хто має значні статки, взяти участь у цьому декларуванні.

І на останок хочу повідомити, що в кожному конкретному випадку, на кожне питання ми готові надати платникам податків роз'яснення та консультації.

На вебпорталі ДПС України у спеціально створеному банері «Одноразове (добровільне) декларування» та на субсайті Головного управління ДПС у Сумській області ви можете отримати необхідну інформацію. Крім того, слідкуйте за новинами та роз'ясненнями на офіційних сторінках податкової в соціальній мережі Фейсбук.

 

Джерело: Пресслужба ГУ ДПС у Сумській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь