СУМЩИНА ПОСІДАЄ 8 МІСЦЕ ЗА ПЛОЩЕЮ ЗЕМЕЛЬ ЩОДО ЯКИХ УКЛАДЕНІ ДОГОВОРИ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ
Про це повідомив перший заступник голови Сумської облдержадміністрації Тарас САВЧЕНКО під час пресконференції «100 днів земельної реформи»
Як зазначив Тарас Савченко, з 1 липня, після відкриття ринку землі, Україна вступила в новий етап земельних відносин. Реформа відкриває нові можливості. Як для суб’єктів господарювання, які безпосередньо працюють на землі, Так і для фізичних осіб, громадян України, які не проживають в сільській місцевості і не здійснюють сільськогосподарської діяльності. Змінюється ставлення до землі, передбачається її раціональне використання.
Відновлення права власності на землю було принциповою позицією Президента України Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО, яку він озвучив ще під час передвиборчої діяльності і яку виконав.
«Земля є повноцінним ринковим та інвестиційний інструментом, важливим активом, який має реальну ринкову цінність. Очікується, що щорічне зростання ВВП складатиме понад 3%. Підвищиться якість господарювання, оскільки реальні власники дбатимуть не про короткострокову вигоду, а щоб цей ресурс працював для них та їх родин довгі роки, – підкреслив перший заступник голови облдержадміністрації.
Тарас Савченко наголосив: «На сьогодні земельна реформа має позитивні результати як для України в цілому, так і для області. І дає можливість, у першу чергу, реалізувати свої конституційні права кожному громадянину України».
За його словами, з набранням чинності вільного обігу земель сільськогосподарського призначення, загалом по Україні зареєстровано 28288 правочинів на загальну площу 70596 га землі.
«За 100 днів від початку реформи договорами купівлі-продажу землі в нашій області відчужено 2003 земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 3206 гектарів, що становить 7% від усіх договорів по Україні, – повідомив Тарас Савченко. – За цими показниками Сумська область знаходиться в середині рейтингу регіонів. Зокрема за площею земель щодо яких укладені правочини область знаходиться на восьмому місці серед регіонів України».
Він також зауважив, що середня вартість 1 га для продажу в нашій області становить понад 25 тисяч гривень. І як свідчить досвід інших країн, ціна на землю постійно зростатиме. Для порівняння, у Польщі в рік відкриття ринку землі ціна за 1 га стартувала з 1,5 тис. доларів. Сьогодні вартість 1 га польської землі — щонайменше 11 тис. євро.
«Закон всіляко захищає інтереси власника. Продавати землю дешевше від її номінальної вартості заборонено. До запуску ринку землі було удосконалено всі державні реєстри, що значно посилило захист даних та майнових прав. Оскільки всі документи зараз можна перевірити та захистити онлайн. Завдяки реформі управління земельними відносинами стало прозорим, а земельні послуги та процедури – максимально простими, – наголосив Тарас Савченко. – Власники землі мають розуміти цінність і перспективу землеволодіння та виважено ставитися до відчуження своєї власності».
Довідково. Закон України від 31 березня 2020 р. № 552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який набрав чинності 1 липня 2021 року, скасував заборону на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення приватної власності.
Відповідно до цього Закону з 1 липня 2021 року до 1 січня 2024 року тільки громадяни України можуть купувати до 100 га землі. З 1 січня 2024 року громадяни України та юридичні особи матимуть можливість придбати у власність до 10 тисяч га землі.