Профілактика виробничого травматизму та профзахворюваності – обов’язок роботодавця
Україна взяла курс на децентралізацію та проведення реформ у всіх галузях, в результаті чого створено нові адміністративні одиниці, створено об’єднані територіальні громади, нові організації, установи, підприємства для забезпечення існування та розвитку громад. У зв’язку з цим виникає потреба нагадати керівникам новостворених суб’єктів господарювання про їх обов’язки зі створення безпечних та нешкідливих умов праці на робочих місцях.
За період з 01.01.2021 по 01.12.2021 у Конотопському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області (далі - відділення), яке здійснює свої повноваження на території Конотопської міської, Кролевецької міської, Дубов’язівської селищної, Попівської сільської, Бочечківської сільської територіальних громад, страховим експертом з охорони праці взято участь в 11 розслідуваннях нещасних випадків на виробництві та в 155 розслідуваннях гострих професійних захворювань медичних працівників, спричинених коронавірусною інфекцією COVID – 19. Загалом у відділенні обліковується 381 застрахована особа, що потерпіла від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що отримує щомісячні страхові виплати.
Працюючи в напрямку проведення профілактики виробничого травматизму та професійної захворюваності, спрямованої на запобігання нещасним випадкам на виробництві, усунення загрози здоров’ю та життю працівників, викликаної умовами праці, страховим експертом з охорони праці відділення протягом 11 місяців 2021 року надано 18 консультації страхувальникам, проведено 1 круглий стіл, опубліковано матеріали з охорони праці на сайтах об’єднаних територіальних громад , організована допомога в опрацювання та впровадженні системи управління охороною праці у 14 страхувальників, на 14 підприємствах регіону внесені пропозиції щодо підвищення безпеки виробництва. В електронному вигляді проводиться розповсюдження нормативних актів та спеціальної літератури.
Звертаємо увагу роботодавців, керівників та спеціалістів служб охорони праці суб’єктів господарювання на заходи, виконання яких сприятиме зменшенню витрат, пов’язаних з травматизмом (втрати грошових коштів, невиконані своєчасно виробничі завдання, перенавантаження інших працівників, які змушені виконувати обов’язки травмованого і тривало непрацездатного працівника тощо). В організаціях і на підприємствах повинна діяти ефективна система проведення профілактичної роботи з попередження нещасних випадків. Профілактика травматизму розглядається як цілісна система роботи (бесіди з попередження травматизму, інструктажі з охорони праці тощо) спрямована не тільки на первинні причини виробничого травматизму, а й на чинники розвитку травмонебезпечних ситуацій, спрямованих на збереження життя і здоров’я працівників, які повинні вміти прогнозувати, передбачати небезпечні ситуації та приймати правильні рішення щодо виходу з них.
На підприємстві, в установі, організації необхідно призначити осіб, відповідальних за технічний стан (території, будівель, споруд, обладнання, інструментів, пристосувань тощо) та безпечне виконання робіт підвищеної небезпеки, організацію медичних оглядів, навчання і перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб і працівників, що виконують роботи підвищеної небезпеки. Визначити в посадових інструкціях керівників, фахівців, службовців всі обов’язки, права і відповідальність, в т. ч. і з питань охорони праці. Перевірити на відповідність вимогам нормативно-правових актів з охорони праці стан території, будівель, обладнання, інструментів, пристосувань тощо. Запровадити дієвий оперативний контроль за їх станом і негайне реагування при виявленні невідповідностей, їх усунення.
Відділення пропонує керівникам суб’єктів господарювання та фізичним особам, які мають найманих працівників, свою допомогу у створенні ефективно діючої системи управління охороною праці. Одержати консультацію можна за телефоном Конотопського відділення (05447) 6-56-86, або за адресою: вул. Г.Тхора, буд.2, м. Конотоп.