ЯКІ ПОДАТКОВІ ЗМІНИ ОЧІКУЮТЬ НА ФОПІВ У 2022 РОЦІ І ВІД ЧОГО ЗВІЛЬНЯЮТЬСЯ ПІДПРИЄМЦІ У СІЛЬСЬКІЙ МІСЦЕВОСТІ?

Дата: 13.01.2022 09:43

У новому році для ФОПів зростуть податки, а використання касових апаратів стане обов'язковим (але не для всіх). Як це буде?

Зміни, що будуть відбуватися у 2022 році, прокоментувала начальник відділу економіки та агропромислового розвитку Конотопської райдержадміністрації Наталія ТАРАБАН.

Єдиний податок (ЄП) для фізичних осіб – підприємців (ФОП) II групи з 1 січня 2022 року становить 1300 грн (20% від мінімальної зарплати на 1 січня 2022 року) у зв’язку із підвищенням у бюджеті-2021 мінімальної зарплати з 1 грудня 2021 року до 6500 грн.

ЄП для I групи становитиме 248,1 грн, або не більше 10 % від прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2022 року. ЄП для III групи незмінний – 5% доходу, або 3% доходу та ПДВ.

Зросте з 1 січня сума мінімального єдиного соціального внеску (ЄСВ) – до 1430 грн на місяць (22% від мінімальної зарплати), а з 1 жовтня – до 1474 грн (мінімальна зарплата зросте до 6700 грн).

Максимальная сума ЄСВ зросте до 21 450 грн в січні та 22 110 грн в жовтні. Максимальний розмір ЄСВ сплачується з максимальної бази нарахування у розмірі 97 500 грн, тобто 15 розмірів мінімальної заробітної плати у 6500 грн.

Збільшений ЄСВ потрібно сплатити до 19 квітня за I квартал 2022 року. Тоді як до 19 січня 2022 року потрібно сплатити ЄСВ за IV квартал 2021 року за старою ставкою – 4070 грн.

Податкову декларацію за 2021 рік, яка включає ЄП та ЄСВ, потрібно здати до 1 березня 2022-го.

Змінились рахунки для сплати ПДВ та військового збору для всіх областей. Тепер для кожної області відкрито один рахунок для сплати відповідного податку. Рахунки на сплату ЄСВ не змінилися.

З 2022 року ліміти доходів ФОПів зростають: вони становлять 1 млн 85,5 тис. грн для І групи, 5 млн 421 тис. грн – для ІІ групи, 7 млн 585,5 тис. грн – для ІІІ групи.

Якщо ФОП перевищить максимальну планку доходу, то з наступного кварталу за заявою він переходить на застосування іншої групи єдиного податку або на загальну систему оподаткування. При цьому до суми перевищення вищезазначеного доходу застосовується ставка 15%.

З 1 січня 2022 року касові апарати (РРО) повинні обов'язково використовуватися підприємцями 2 та 3 груп, які приймають готівкові розрахунки, незалежно від суми доходу.

Якщо розрахунки здійснюються лише у безготівковій формі, то встановлювати касовий апарат не потрібно.

Кабінет міністрів звільнив підприємців, що здійснюють роздрібну торгівлю в сільській місцевості, від обов’язкового застосування реєстраторів розрахункових операцій.