Бочечківська громада

Сумська область, Конотопський район

Пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення»

Дата: 30.11.2022 13:46
Кількість переглядів: 77

Фото без опису

Більше трьох років діє пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». За цей час досвід її реалізації різниться по областях нашої країни, але більше ніж 180 неповнолітніх отримали шанс на нове майбутнє, суд звільнив їх від кримінальної відповідальності, а потерпілі отримали відшкодування збитків.

Початок реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення»: що і як?

Реалізація Програми відновлення для неповнолітніх розпочалася у 2019 році у шести регіонах України: Донецькій, Одеській, Львівській, Луганській, Миколаївській та Харківській областях. За підсумками реалізації пілотного проєкту у квітні 2020 році Програма відновлення для неповнолітніх була поширена на усю територію України. Зокрема, у 2020 році до пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» доєдналася Сумщина*.

Пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення»** ґрунтується на концепції відновного підходу у кримінальних провадженнях щодо кримінальних проступків та нетяжких злочинів, вчинених неповнолітніми, і передбачає організацію комунікації між такими неповнолітніми й потерпілими від вчинених ними правопорушень.

Історія виникнення пілотного проєкту.

Метою традиційного карального правосуддя є покарання винуватого або виправдання невинуватого. Натомість, відновне правосуддя спрямоване на відновлення порушених соціальних зв’язків шляхом усунення шкоди, нанесеної потерпілій особі, й примирення на цій підставі потерпілої особи та правопорушника. Ідея відновного правосуддя полягає в тому, що будь-яке правопорушення має спричинити зобов’язання правопорушника залагодити шкоду, заподіяну потерпілій особі. А держава та соціальне оточення потерпілої особи й правопорушника мають створити для цього необхідні умови.

Протягом останніх тридцяти років світова спільнота все частіше звертається до понять «відновне правосуддя», «медіація» та «примирення». Причому, згадані терміни знайшли своє відображення і були закріплені у безлічі нормативних актів різних організаційних структур як європейського, так і світового рівня.

Термін «відновне правосуддя» походить від англійського словосполучення restorative justice. Це не вид правосуддя в традиційному розумінні цього слова, а можливість для учасників кримінального правопорушення – потерпілого і неповнолітнього правопорушника (далі – неповнолітній) – взяти безпосередню участь у вирішенні питань, пов’язаних із наслідками вчиненого кримінального правопорушення та запобіганням вчиненню неповнолітнім нових кримінальних правопорушень у майбутньому.

За визначенням Тоні Маршала, фахівця з програм примирення, «відновне правосуддя – це процес, у ході якого всі сторони, залучені до події злочину, приймають спільне рішення про те, як можна виправити наслідки того, що сталося, і запобігти повторенню подібного в майбутньому».

Основними принципами програм примирення потерпілих та правопорушників (медіації у кримінальних справах) є:

Добровільність. Процес примирення може відбуватися лише за умови добровільної згоди сторін на участь у ньому. Як потерпілий, так і правопорушник можуть відмовитись від цієї процедури на будь-якому її етапі.

Конфіденційність. Усі учасники програми примирення потерпілих та правопорушників беруть на себе зобов’язання не поширювати будь-яку інформацію, що стала їм відома під час програми без згоди іншої сторони; медіатор також не може повідомляти представникам системи кримінального правосуддя про те, що саме відбувалось під час медіації. Єдиний документ, який може бути використано під час розгляду кримінальної справи в суді, – це угода про відшкодування завданої шкоди та примирення сторін.

Активна участь сторін (потерпілої особи і правопорушника).

Як працює пілотний проєкт?

 Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення може бути застосована у разі:

  • наявності потерпілої сторони — фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;

  • вчинення неповнолітнім вперше кримінального проступку або нетяжкого злочину;

  • визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення;

  • згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі.

З питаннями звертатися на гарячу телефонну лінію системи БПД 0800213103


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь