Небезпечний шкідник - капустяна білокрилка
Ще донедавна білокрилка входила до переліку найбільш небезпечних шкідників рослин виключно в теплицях та парниках. Але впродовж останніх років на спостерігається наростання чисельності капустяної білокрилки у відкритому ґрунті. Торік осередки підвищеної шкідливості виявляли практично всюди.
Білокрилка — це дрібна (менше як 2 мм) сисна комаха, яка за великої чисельності збирається в цілі рої, що кружляють над рослиною. Імаго — це ніжний мініатюрний метелик білого забарвлення. Попри це, за шкідливістю на овочевих культурах цей фітофаг посідає одне з перших місць.
У своєму розвитку білокрилка проходить три стадії: яйця, личинки та німфи. Тіло й обидві пари крил укриті борошнистоподібним, білого або жовтого кольору, восковим секретом — від цього й походить назва шкідника. З німфи відроджується доросла особина імаго. На одній рослині можуть бути представники всіх стадій розвитку, що ускладнює ефективність боротьби зі шкідником. На яйця та німфи шкідника практично не діють інсектициди.
Особливо активно фітофаг заселяє нижню частину листка рослини культури, саме там легко помітити велику кількість личинок. Білокрилка живиться соком рослин, що призводить до пожовтіння листків. Ще одна шкода від фітофага — на їхніх цукристих виділеннях поселяються сажкові гриби, що негативно впливають на якість і кількість урожаю. Заселений листок спочатку покривається шаром білого нальоту, а потім чорніє, оскільки розвиваються сажкові гриби, формується так звана чернь. Саме розвиток сажкових грибів завдає значної шкоди рослинам, які втрачають товарний вигляд і стають непридатні для споживання.
Капустяна білокрилка здатна завдати суттєвої шкоди посівам не лише капусти, але й ріпаку, огіркам, томатам та іншим рослинам (зокрема декоративним). Активно заселяє і бур’яни: суріпицю, молочай, чистотіл, грицики та інші. Протягом року розвиваються декілька поколінь шкідника. Одна самка може відкласти більше ніж 100 яєць. Личинки та дорослі особини, висмоктуючи соки з нижнього боку листка, викликають пожовтіння листя, яке з часом покривається сажистим нальотом. Сильно пошкоджені рослини відстають у рості й розвитку, їхня врожайність знижується.
Виявити білокрилку нескладно. Навіть при легкому дотику до рослини, в повітря здіймаються маленькі (до 2 мм) білі комашки (схожі на мініатюрні метелики), які відразу ж намагаються повернутися назад.
Дещо обмежити чисельність шкідника допоможе використання жовтих клеєвих пасток. Їх можна придбати або виготовити самостійно: лист цупкого картону або фанери пофарбувати в жовтий колір та нанести шар клею, який не висихає. На таку пастку будуть сідати також і самки – розселювачки різних видів попелиць та інші шкідники.
Для боротьби з білокрилкою за допомогою хімічного методу рекомендовано використовувати препарати , які включені до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
Відділ захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області нагадує: при роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватися регламентів застосування препаратів, вказаними на упаковці, Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил техніки безпеки.