ТРАВМИ ДИТИНСТВА: ЩО ЦЕ І ЯК ВОНИ МОЖУТЬ ПОЗНАЧИТИСЯ НА ДОРОСЛОМУ ЖИТТІ
Можливий травматичний досвід дітей фахівці умовно ділять на дві категорії: травми з великої «Т» та травми з малої «т»
В умовах війни маємо особливо дбати про дитячу психіку. Неважливо, що саме пережила дитина: евакуацію, постріли чи звуки сирен – усе це для неї може стати травматичним досвідом. Дистанційне навчання чи новий колектив – речі, які раніше здавалися нормою, зараз мають неабиякий вплив.
За словами психотерапевтки Вікторії ГОРБУНОВОЇ, фахівці умовно ділять такий досвіт на дві категорії – на травми з великої «Т» і травми з малої «т». Одні здаються більш серйозними, інші – простішими. Але усі можуть відбиватися на майбутньому людини. Коли вже роки потому вона згадуватиме ті чи інші події дитинства, мозок може повертати відчуття тіла та настрій з конкретної ситуації
Наслідком великих «Травм» може бути стресовий розлад, зокрема, коли дитина переживає загрозу для власного життя; стає свідком подій, які загрожують життю інших; стає свідком лиха, яке трапилося з особливо близькою для неї людиною.
Травми з маленької «т» з’являються внаслідок стресових подій. Для сучасних дітей це можуть бути: дистанційне навчання; неможливість бачитися з друзями; закриття спортивної секції; погана оцінка з негативним зворотним зв’язком; булінг; конфлікти.
Наслідки дитячих травм – не вирок. Наша нервова система пластична. Нові нейрони та зв’язки між ними з’являються безперервно. Тому якщо людина усвідомлю, які події на неї вплинули, працює з фахівцем або навіть просто має добру підтримку друзів – вона зможе змінити способи мислення, поведінку та відновити ментальне здоров’я.
Більше інформації про ментальне здоров’я читайте на сторінці: https://www.facebook.com/howareu.program/posts/pfbid01TL4xd44nC8aFaxKcBT6NQZUvTZXddjqQANomBsqtxpggC3LwY46hv3VwKSiArwnl